Jaký je rozdíl mezi AR a VR?

Asi už jste zaslechli slova jako AR a VR, ale možná jste se báli zeptat, co vlastně znamenají. Jsme tu, abychom vám s tím pomohli! V tomto blogu probereme: (1) Co přesně je AR a VR, (2) jaký je rozdíl mezi VR a AR a (3) co je lepší, AR a VR?

Co je AR a VR?

Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR) jsou obě imerzivní technologie, které se liší v druhu použitých technologií a v míře pohlcení uživatele. Přemýšlejte o tom takhle:

  • Rozšířená realita (AR) přidává digitální prvky do živého zobrazení fyzického světa.

Například: AR filtr na instagramu, hra Pokemon Go

  • VR je celkové vtažení do digitálního prostředí

Například: BeatSaber na Oculus Quest

Používáme také výrazy jako MR a XR. MR, také mixovaná realita, je kombinací AR a VR, kde digitální objekty interagují s reálným světem. Dobrým příkladem jsou chytré brýle Microsoft Hololens. XR je termín, který zastřešuje všechny imerzivní technologie. Mohli jste si termínu XR všimnout i na našich stránkách, protože ho používáme v souvislosti s naší celkovou prací s AR a VR technologiemi.

Zajímá vás, jak implementovat VR a AR do vašeho podnikání? Klikněte zde.

Jaký je rozdíl mezi AR a VR?

Pro více informací o rozdílech mezi AR a VR se podívejte na tuto infografiku:

what is the difference between AR and VR?

Jak můžete vidět výše, AR a VR jsou odlišné v míře pohlcení uživatelea aplikace v reálném světě a obě jsou přístupné na jiných zařízeních.

Rozšířená realita, neboli vylepšená verze fyzického světa, využívá smartphonů, tabletů a AR brýlí a částečně vtahuje diváka do situace. Tato technologie se používá například k AR filtrům, AR aplikacím k opravám a údržbě, filtrům ke zkoušení oblečení nebo přestavbám bytu.

Virtuální realitu, nebolí úplné vtažení do digitálního prostoru, můžete zažít pomocí headsetu, který rozděluje zobrazovaný obraz na dvě části. Obě části jsou mírně posunuté, takže společně vytváří 3D iluzi. Zajímavými příklady VR headsetů jsou Oculus Quest, HTC Vive, Oculus Rift a Sony PlayStation VR. Plusy a mínusy populárních headsetů si probereme v některém dalším blogu. Aplikace pro VR zahrnují zcela virtuální showroomy pro každé odvětví, virtuální školení zaměstnanců, schůzky, prohlídky zařízení a další.

Podívejte  se na další naše projekty AR a VR  zde.

fashion virtual showroom

Co je lepší: AR nebo VR?

Tuhle otázku dostáváme poměrně často a bohužel na ni nemáme jednoduchou odpověď. AR a VR se dají skvěle použít v jakémkoli odvětví, ale pro některé projekty se jedno hodí více než druhé. Například v obchodě lze použít AR jako chytré zrcadlo a VR pro hlubší zážitek zákazníků. Pokud jsou ale vaši zákazníci doma na chytrých telefonech, bude vhodnější AR řešení, například ve formě filtru, díky kterému si lze zkoušet oblečení. Svou roli při výběru hrají i další faktory jako cena, dostupnost a aplikace. Nevíte, kde začít? Ničeho se nebojte, naši XR konzultanti vám rádi poradí.